Zoeken
  • Askin Alci

Hoe fiscaal vriendelijk is een relatiegeschenk in 2019?

Bijgewerkt: 6 nov 2019


U zou graag uw klanten of leverancier een eindejaarscadeau willen geven. Zijn dat aftrekbare uitgaven? Kunt u de btw hierop terug vorderen?


Fiscaal: 50% aftrekbaar.

Een eindejaarsgeschenk dat u aan uw klant, leverancier of tussenpersoon geeft, is voor 50% aftrekbaar (art. 53, 8° WIB 92) voor zover de waarde ervan niet meer is dan € 125 (incl. btw) . Of u nu één cadeau van bv. € 50 geeft of twee geschenkjes van elk € 25, dat maakt niet uit. Alleen de grens van € 125 inclusief btw is relevant.


Soms 100% aftrekbaar.

Geeft u meer dan € 125 uit (incl. btw), dan is het geschenk voor uw vennootschap in theorie voor 100% aftrekbaar, maar... dan moet u ze bij uw zakenpartner privé laten belasten... Geeft u meer dan € 125 uit, dan is dit geschenk voor de fiscus namelijk een voordeel van alle aard, waarvoor u een fiche 281.50 moet opstellen en waarop uw zakenpartner dan privé belast wordt.


Btw: drempel van € 50.

Zolang een relatiegeschenk minder kost dan € 50 (excl. btw), is die btw daarop volledig recupereerbaar. Kost het € 50 of méér, dan is de btw helemaal niet meer recupereerbaar. Beperk u dus tot € 49,99 (excl. btw) .


Opgelet!

- De btw op sterkedrank of tabakswaren is nooit recupereerbaar, dus ook niet als u deze zaken weggeeft als relatiegeschenk en u onder die € 50 (excl. btw) blijft. Wijn en champagne vallen (gelukkig) niet onder sterkedrank.


- De btw-aftrek voor relatiegeschenken geldt enkel voor goederen. Filmtickets zijn voor de Btw een dienst, waardoor u de btw daarop niet kunt recupereren.


Meer dan één geschenk was een probleem voor de Btw!

Medio 2017 bleek nl. uit een circulaire (circ. 2017/C/32, 29.05.2017) dat u zich voor de aftrekbaarheid van de btw moest beperken tot één geschenk per kalenderjaar, per zakenrelatie. Heeft u eerder in het jaar al iets geschonken aan een aantal goede beroepsrelaties, dan zou uw eindejaarsgeschenk als tweede cadeau uit de boot vallen voor de Btw, ook al zou de waarde van beide geschenken minder dan € 50 (excl. btw) zijn.


Sinds 30.06.2019 niet meer!

Volgens de Raad van State is de beperking van één geschenk per kalenderjaar een brug te ver. In een recent KB (KB nr. 59, 28.05.2019, BS 20.06.2019) is er dan ook geen sprake meer van die beperking. De circulaire is wel nog niet aangepast. Bij discussie is de tekst van het advies van de Raad van State bruikbaar.


Relatiegeschenken met een totale waarde die niet hoger is dan € 125 (incl. btw), zijn voor 50% aftrekbaar en niet belast bij uw zakenrelatie. Voor de Btw ligt de grens op € 50 (excl. btw).


Bron: tipsenadvies-belastingen.be

Indicator larcier

97 keer bekeken

© 2020 FVS SERVICES                             
Violettestraat 27, 9300 Aalst                                           
Oostakkerdorp 40, 9041 Gent                                                 info@fvsservices.be

 

  • FacebookFVS
  • LinkedInFVS
  • Black Instagram Icon